Elektrofizyoloji

Retina ince saydam bir zardır. Işığı alan fotoreseptör ve sinir hücrelerinden oluşur. Sinir hücreleri uzun kablo şekilde beyinin arka kısmında yer alan görme merkezindeki hücrelere kadar yol alır. Bu yolda sinyaller çok küçük elektrik voltajları ile iletilir.

Bu uzun hattın herhangi bir yerinde oluşan bozukluk görme problemine yol açabilir. Oküler elektrofizyoloji ile bu hattın neresinde problem olduğu saptanabilmektedir. Oküler elektrofizyolojide cilt ve gözün korneasına yerleştirilen eletrotlarla göz yollarındaki elektrik akımı dalgalar şeklinde hassas cihazlarla ölçülmektedir. Normal bireylerden elde edilen dalga formaları ile hastalardan elde edilenler karşılaştırılarak problemin nerede olduğu belirlenmektedir. Açıklanamayan görme azlığı, Kalıtsal retina hastalıkları, optik sinir hastalıkları gibi göz yollarındaki problemlerin ortaya çıkarılmasında oküler elektrofizyoloji testleri uygulanmaktadır.

Doç. Dr. Fevzi ŞENTÜRK
Katarakt,Elektrofizyoloji,Retina Hastalıkları ve Cerrahisi,
Bağcılar
Kadıköy

Elektrofizyoloji ile ilgili merak ettiklerinizi info@medipolgoz.com veya aşağıdaki iletişim formundan bize iletebilirsiniz;

Konu Seçiniz